Przejdź do treści
MediNews

Codzienny przegląd kluczowych treści i zmian

Redakcja Medico PZWL
Redakcja Medico PZWL

Medycyna rodzinna: jak leczyć zgodnie z nowoczesnymi standardami?

Oszczędzaj czas z Medico PZWL – niezastąpionym wsparciem w codziennej praktyce lekarza medycyny rodzinnej.
Medycyna rodzinna: jak leczyć zgodnie z nowoczesnymi standardami?

Nowoczesna medycyna rodzinna w Medico PZWL

W Medico PZWL znajdziesz tysiące materiałów z zakresu medycyny rodzinnej: artykuły, fragmenty książek i publikacji, podcasty i webinary, zalecenia dla pacjenta, aktualne wytyczne od uznanych towarzystw medycznych, przypadki kliniczne dla lekarzy medycyny rodzinnej.
Masz pewność korzystania wyłącznie ze zweryfikowanej i stale aktualizowanej bazy dokumentów źródłowych.
Z łatwością dowiesz się np.:
  • jak leczyć choroby układu krążenia, zakaźne czy nerek,
  • jakie są zalecenie dla pacjentów dorosłych i dzieci,
  • jaki wybrać lek dla pacjenta z cukrzycą i wiele, wiele innych.
Nasi eksperci (m.in. prof. nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska, dr n. med. Aleksandra Lewandowska, dr Lidia Zawadzka-Głos, dr hab. n. med. Maria Korzeniewska-Koseła, dr hab. Ewelina Gowin, prof. UMP., dr Michał Domaszewski) przygotowali materiały, które pogłębią Twoją wiedzę i ułatwią codzienną praktykę.

Medycyna rodzinna – źródła wiedzy dla lekarzy

Poniższy przegląd materiałów dostępnych na platformie Medico PZWL pozwoli Ci szybko zorientować się, czy znajdziesz u nas treści dla siebie. To tylko mały ułamek tego, co kryje w sobie nasza platforma.

Podcasty dla lekarzy medycyny rodzinnej

W Medico PZWL znajdziesz ponad 90 podcastów, w których nasi eksperci omawiają wiele aspektów z praktyki lekarza medycyny rodzinnej. Laryngologia, choroby zakaźne, diabetologia, dietoterapia, choroby układu krążenia, onkologia, psychiatria¬ — to przykładowe tematy, które mogą Cię zainteresować. Poniżej prezentujemy szczególnie polecane przez nas podcasty dla lekarzy medycyny rodzinnej.

Szczepienia u pacjenta onkologicznegoSzczepienia u pacjenta onkologicznego

Dlaczego pacjenci onkologiczni są bardziej narażeni na infekcje i jakie wyzwania stawia przed nimi proces szczepień? Prof. Anna Raciborska – ekspertka w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii – odpowiada na kluczowe pytania i rozwiewa wątpliwości związane ze szczepieniami w tej grupie pacjentów. Słuchaj i dowiedz się, jak bezpiecznie i skutecznie wspierać ich odporność!

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) (psychiatria dzieci i młodzieży dla POZ)Zespol-nadpobudliwosci-psychoruchowej-ADH

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to zaburzenie neurorozwojowe. Niesie ze sobą liczne wyzwania diagnostyczne.
Dr n. med. Aleksandra Lewandowska omawia charakterystyczne objawy ADHD, zmiany klasyfikacyjne w ICD-11, które pozwalają wyodrębnić podtypy zaburzenia i dopasować terapię do nasilenia objawów. Ekspertka przedstawia także, jak brak leczenia może wpłynąć na ryzyko wystąpienia innych zaburzeń, trudności społecznych czy skłonności do używek. Czy wielodyscyplinarna współpraca i wczesna diagnoza umożliwia poprawę jakości życia młodych pacjentów z ADHD? Wysłuchaj podcast.

Od objawu do rozpoznania – ból ucha (otorynolaryngologia dla POZ)Podcast: Ból ucha

Ból ucha może być objawem chorób uszu lub sygnalizować problemy zdrowotne w innych częściach ciała. Może pojawiać się nagle, narastać stopniowo lub przyjmować formę przewlekłą. Kluczowe jest trafne rozpoznanie i ukierunkowanie leczenia na przyczynę. W razie niepokojących objawów warto skonsultować się ze specjalistą. Dr Lidia Zawadzka-Głos omawia różne przyczyny bólu ucha i wyjaśnia proces diagnostyczny. Słuchaj.

Zalecenia dla pacjentów od lekarza medycyny rodzinnej

Zalecenia dla pacjenta na platformie Medico PZWL to zbiór rzetelnych dokumentów od ekspertów medycyny. Ułatwią Ci współpracę z pacjentem. Każde zalecenie skopiujesz, zapiszesz, zmienisz w edytorze i wydrukujesz bezpośrednio z Medico PZWL. Możesz także tworzyć własne zalecenia, dostosowane do konkretnego pacjenta.

Zapalenie płuc. Postępowanie u dorosłych

Lek. Łukasz Reczek opracował zalecenia dla pacjentów dorosłych z zapaleniem płuc. Gotowe zalecenie, które wydrukujesz pacjentowi:

  • stosowanie leku,
  • postępowanie w razie gorączki,
  • postępowanie w przypadku kaszlu mokrego i suchego.
    Czytaj dalej

Atopowe zapalenie skóry. Postępowanie u dzieci

Lek. Łukasz Reczek opracował zalecenia dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry:
  • jakich czynników unikać,
  • co dodawać do kąpieli,
  • jak pielęgnować skórę.
    Czytaj dalej

Owsica. Postępowanie u dorosłych

Lek. Łukasz Reczek opracował zalecenia dla pacjentów dorosłych z owsicą:
  • jakie leki zastosować,
  • przebieg kuracji,
  • higiena osobista.
    Czytaj dalej

Autyzm wczesnodziecięcy

Lek. Daria Kopyt opracowała zalecenia dla pacjentów z autyzmem wczesnodziecięcym:
  • przebieg terapii,
  • leki,
  • aspekty psychologiczne.
    Czytaj dalej

Ekspresowe webinary dla lekarzy rodzinnych – wiedza w pigułce!

W zaledwie kilkanaście minut zdobędziesz najbardziej aktualne i kluczowe informacje na interesujący Cię temat. Szybko, konkretnie i zawsze na czasie – bo Twój czas jest bezcenny!
Wideo przygotowali eksperci w swoich specjalizacjach: m.in.: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szadkowska, dr hab. Ewelina Gowin, prof. UMP, dr hab. n. med. Maria Korzeniewska-Koseła, prof. IGiChP, dr hab. n. med. Daniel Śliż, dr Michał Domaszewski, prof. dr hab. n. med. Barbara Bień, prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji to problem, który dotyka mężczyzn w różnym wieku. Choć częściej występuje u panów po 60. roku życia, to do gabinetów zgłaszają się też pacjenci przed 30. rokiem życia. Brak wzwodu może znacząco wpływać na jakość życia seksualnego i być źródłem frustracji. Przyczyny zaburzeń erekcji mogą mieć podłoże fizjologiczne. Są to m.in. zaburzenia hormonalne, lub psychologiczne, np. stres czy przemęczenie. Kluczowe jest zidentyfikowanie źródła problemu i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Dr Michał Domaszewski, specjalista medycyny rodzinnej, omawia szczegóły diagnostyki i leczenia zaburzeń erekcji. Obejrzyj w 9 min 45 sek. TUTAJ

Choroby płuc wywołane przez prątki nie gruźlicze (mykobakateriozy): nie łatwo rozpoznawać, nie łatwo leczyć (choroby płuc dla POZ)

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zapadalności na choroby wywołane przez prątki niegruźlicze. Dowiedz się jakie są drogi zakażenia, spektrum chorób związanych z mykobakteriami oraz trudności w diagnozowaniu mykobakterioz płuc oraz, jak wyglądają te schorzenia w badaniach obrazowych.
Prof. IGiChP dr hab. n. med. Marią Korzeniewską-Kosełą jest specjalistką w dziedzinie chorób płuc. W pierwszej części kursu omawia najważniejsze zagadnienia związane z mykobakteriozami. Obejrzyj w 18 min 36 sek. TUTAJ

Krztusiec (choroby zakaźne dla POZ)

Krztusiec to zakażenie dróg oddechowych wywołane przez gram-ujemną pałeczkę Bordetella pertussis. Kaszel, charakterystyczny dla tej choroby, wynika z martwicy nabłonka dróg oddechowych. Dopełnia go gęsta wydzielina, którą trudno odkrztusić. Krztusiec jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób – po bezpośrednim kontakcie z osobą chorą ryzyko zakażenia wynosi około 80%. Dr hab. Ewelina Gowin, prof. UMP, omawia częstotliwość występowania krztuśca, metody diagnostyczne oraz skuteczne opcje leczenia. Obejrzyj w 24 min 43 sek. TUTAJ
Medico PZWL – Najbardziej kompletne narzędzie wiedzy dla lekarzy
Wypróbuj przez 30 dni za darmo

Skrócona ocena geriatryczna (geriatria dla POZ) 

Nie od dziś wiadomo, że polska populacja stale się starzeje. Pacjenci w wieku podeszłym wymagają od lekarzy szczególnego podejścia oraz wiedzy na temat schorzeń charakterystycznych dla tego etapu życia.
Prof. dr hab. n. med. Barbara Bień szczegółowo omawia proces oceny geriatrycznej, który pozwala na wyznaczenie kluczowych kierunków postępowania medycznego oraz odpowiednie zaplanowanie leczenia. Obejrzyj w 57 min 33 sek. TUTAJ

 

Znajdź i przeczytaj interesujące fragmenty książek PZWL w Medico PZWL

W Medico PZWL znajdziesz również odpowiedzi na swoje pytania w książkach wydawnictwa PZWL. Wystarczy, że wpiszesz do wyszukiwarki swoje pytanie. Jeśli odpowiedź, kryje się w jednej z publikacji PZWL, to algorytm wybierze dla Ciebie odpowiednie tytuły. Zobacz co polecamy z zakresu medycyny rodzinnej w naszych zbiorach.

Aspekty psychologiczne/ Mukowiscydoza dla pediatrów i lekarzy rodzinnych

W rozdziale „Aspekty Psychiczne” z książki „Mukowiscydoza dla pediatrów i lekarzy rodzinnych” pod redakcją prof. dr hab. n. med. Dorota Sands przeczytasz o:

  • wsparciu psychologicznym po rozpoznaniu mukowiscydozy,
  • relacji lekarza z rodziną dziecka z mukowiscydozą,
  • opiece psychologicznej w ośrodku mukowiscydozy,
  • funkcjonowaniu rodziny z dzieckiem z mukowiscydozą,
  • rodzicu w roli terapeuty,
  • depresji i lęku u rodziców dzieci z mukowiscydozą – badania przesiewowe,
  • równowadze między zachowaniami prozdrowotnymi, a życiem jak rówieśnicy,
  • badaniach lekarskich i procedurach medycznych,
  • pierwszych latach dziecka z mukowiscydozą.
    Czytaj

Kręgosłup / Ortopedia w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Urazy narządu ruchu

W rozdziale „Kręgosłup”, znajdującym się w publikacji „Ortopedia w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Urazy narządu ruchu” pod redakcją prof. dr hab. n. med. Artura Stolarczyka, przeczytasz m.in. jak działać w następujących przypadkach:

  • uraz typu whiplash,
  • złamanie kłykcia potylicznego,
  • dyslokacja szczytowo-potyliczna,
  • zerwanie więzadła poprzecznego kręgu szczytowego,
  • podwichnięcie rotacyjne C1-C2,
  • złamanie kręgu szczytowego,
  • złamanie zęba obrotnika,
  • złamanie trzonu kręgu obrotowego.
    Przejdź do wybranych fragmentów tej książki
Wypróbuj Medico PZWL przez 30 dni za darmo

Możesz zrezygnować w każdej chwili! Nie musisz dodawać karty płatniczej.

*tylko 79 zł miesięcznie po darmowym okresie próbnym