Przejdź do treści
MediNews

Codzienny przegląd kluczowych treści i zmian

2 lipca 2025
Redakcja Medico PZWL
Redakcja Medico PZWL

Wytyczne postępowania w nadciśnieniu tętniczym PTNT/PTK 2024 – 10 najważniejszych przesłań dla praktyki

Nadciśnienie tętnicze (NT) od lat pozostaje jednym z najistotniejszych czynników ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, będąc również jednym z głównych powodów zgonów na całym świecie. W Polsce problem ten dotyczy około 11 milionów osób, co stanowi około 34–35% dorosłej populacji. Pomimo rosnącej świadomości społecznej na temat tej choroby, nadciśnienie wciąż pozostaje nieleczone lub niewłaściwie kontrolowane u wielu pacjentów. Skuteczne leczenie NT stało się więc priorytetem nie tylko hipertensjologów, ale i kardiologów, lekarzy rodzinnych oraz innych specjalistów. W celu poprawy jakości opieki nad pacjentami, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Polskie Towarzystwo Kardiologiczne opracowały wspólne wytyczne dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym, które uwzględniają zarówno najnowsze osiągnięcia medycyny, jak i specyfikę polskiego systemu opieki zdrowotnej. Celem tych wytycznych jest zapewnienie bardziej skoordynowanego i efektywnego leczenia nadciśnienia, a także poprawa wyników zdrowotnych pacjentów.
Obejrzyj webinar prowadzony przez prof. Piotra Dobrowolskiego, w którym przedstawi i omówi 10 najważniejszych przesłań dla codziennej praktyki lekarza wynikających z wytycznych postępowania w nadciśnieniu tętniczym w Polsce 2024 — stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego/Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Obejrzyj cały odcinek w Medico PZWL
Wypróbuj Medico i oglądaj

Co znajdziesz w tym odcinku? Przegląd dziesięciu kluczowych kwestii wynikających z wytycznych, które pomogą w efektywnym zarządzaniu pacjentami z nadciśnieniem tętniczym:

1. Pomiary ciśnienia i klasyfikacja ciśnienia tętniczego.
2. Badania diagnostyczne: Badanie podstawowe i badania dodatkowe u pacjentów z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym, w tym badania takie jak wskaźnik ACR – albuminuria – i lipoproteina(a).
3. Ocena ryzyka sercowo-naczyniowego.
4. Wartości docelowe BP – cele terapeutyczne.
5. Rozpoczynanie terapii.
6. Standard terapii NT.
7. Wyjątki terapii: Omówione zostaną wyjątki terapii leczenia nadciśnienia tętniczego tj.: pacjenci z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym czy bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym; pacjenci w wieku podeszłym; kobiety w wieku rozrodczym i leczenie hipotensyjne u kobiet na innych etapach życia; pacjent z nadciśnieniem tętniczym lub podwyższonym ciśnieniem i przewlekłą chorobą nerek (PChN).
8. Pacjent metaboliczny.
9. Pacjenta kardiologiczny.
10. Niekontrolowane / oporne nadciśnienie tętnicze.

Wypróbuj Medico PZWL przez 30 dni za darmo

Możesz zrezygnować w każdej chwili! Nie musisz dodawać karty płatniczej.

*tylko 79 zł miesięcznie po darmowym okresie próbnym